Magyar tőzsde

2014. december 21., vasárnap

- Brókerszem 12.22



A külföldi piacok szárnyalnak a hazai piac jó esetben kullog utána . Visszatekintve erre az évre, sajnos nem tudtunk részese lenni az elmúlt időszak jó teljesítményének. Jelenleg a hazai környezetet nem csak a gazdaságpolitika sújtja és egyéb ok,  hanem az orosz válság is. Valószínű, hogy a jövőben sem lesz ez másként.
Ezért javaslom azoknak, akik lehorgonyoztak a hazai piacon, nyissanak más piacok felé is.
( pl. az olaj, a német és amerikai piacok,az usd erősödése, a jen és rubel gyengülésére való spekuláció. Néhány instrumentum azok közül, amelyek idén kimagasló elmozdulást mutattak. )

A mai napon néhány külföldről érkező makroadatra számíthatunk.
Az ázsiai piacok emelkedtek. Az európai határidős indexek alapján, a magyar parketten pozitív nyitás alakulhatna ki.

MOL:
Jól teljesített a pénteki napon az olajipari vállalat részvény árfolyama. Az olaj árfolyama is kezd egy kissé magához térni. Egy mirror csökkenő trendből készül felfelé kitörni. Amennyiben sikerrel veszi az akadályt a MOL-nak hátszelet biztosítana.
A szaudi olajminiszter Ali Al-Naimi egy Abu Dhabi-ban tartott hétvégi konferencián azt mondta, hogy az olaj piaca magához fog térni, hiszen a fosszilis tüzelőanyagok a következő évtizedekben is fontos energia forrás marad.
A 11500-600 forint körüli szint ellenállás, ezt áttörve 12 ezer forintig juthat. Támasz a 11000 forint.

Richter:
Egyelőre hiába a rubel pozitív korrekciója, nincs hatással a gyógyszeripari vállalat árfolyamára. Talán év végére kissé sikerül felkötni az árát. A 3520 ellenállás. Támasz 3350 forint. Gyenge a részvény teljesítménye.

OTP:
Nem bír megbirkózni a részvény árfolyama a 3800 forintos ellenállással. A 3700 forint viszont támasz.
Jobb esetben a 3900 forintig emelkedhet. Ellenkező esetben viszont a 3600 forintot közelítheti ismét.
Év végéig inkább az előbbit gondolnám.

Ezúton szeretném megragadni az alkalmat, hogy az olvasóimnak boldog karácsonyt és sikerekben gazdag új esztendőt kívánjak.

2014. december 7., vasárnap

- Brókerszem 12.08

Pénteken megjött a Mikulás a hazai piacunkra is, amit a kedvező nemzetközi hangulat idézett elő. Kiszivárgott az a hír, hogy az EKB januárban jelentős lazításba kezd . Erre a hírre pozitívan reagáltak a tőzsdék, majd később az amerikai gazdaságból is jó hírek érkeztek, ami tovább támogatta az emelkedést.

Ma fontosabb makroadat nem lesz.
Az ázsiai piacok vegyes képet mutatnak. Az európai határidős indexek stagnálnak, így a hazai tőzsde pénteki záróérték körül nyithat. A pénteki emelkedés után enyhe csökkenésre számítok a mai napon.

A következő napokban ha kitart a jókedv a nemzetközi tőzsdéken, akkor jó eséllyel törné fel a BUX index a 17700 forintos ellenállási értéket. Ha így lesz, akkor 600 pontos emelkedés kezdődhet.

MOL:

A 12100 forint ellenállással küzd jelenleg a részvény, aminek áttörése esetén a 12500 forint körüli érték lesz a következő megállója.  A 11700 forint támasz. Az olaj árának mai csökkenése miatt, a MOL árfolyama inkább enyhén délnek veheti az irányt.

OTP:

Sikerrel tudta átküzdeni a részvény árfolyama a 4020 forintos ellenállást, ami után szép emelkedés kezdődött. A további jelentősebb ellenállási érték a 4120 forint. Egy erős beszűkülés látható, amiből a jelenlegi kép alapján akár felfelé indulhat a részvény. Ezért érdemes résen lenni. Ellenkező esetben marad a sávozás  3900-4100 forint között.

Richter:

Az 50 napos MA 3833 forint felett tartózkodik az árfolyam, ami bíztató a folytatás tekintetében. Várakozásom a részvénnyel kapcsolatban a további emelkedés 4000 forint irányába. Támasz a 3750 forint.


2014. november 30., vasárnap

- Brókerszem 12.01



Elmarad a Mikulás rali?

A hazai tőzsdének nem tett jót az olajárfolyam vesszőfutása.  Ennek hatására gyengültek azon országok fizetőeszközei , amelyeknek egyik fő tevékenységük az  olajexportból adódik. Ilyen ország például Oroszország is. A múlt héten megtartott OPEC csúcson az oroszok próbáltak hatást gyakorolni az olajkitermelés visszafogása érdekében, de az olaj nagyhatalmak, ezt figyelmen kívül hagyták. Az orosz rubel, így jelentős gyengülésbe kezdett, ami nem tett jót a hazai tőzsde teljesítményének a pénteki napon. 

A mai nap folyamán a feldolgozóipar felől érkeznek adatsorok.

Az ázsiai tőzsdék a kedvezőtlen kínai adat miatt csökkennek. Az olaj árfolyama további szakadásban van, ami kedvezőtlenül érinti az olajtársaságok eredményességét, viszont a légi társaságok és a kiskereskedelmi szektor profitálhat belőle. Az európai határidős indexek alapján negatív nyitásra lehet számítani.
Nagyon nem úgy tűnik a pénteki nap után is, hogy a Mikulás betoppan a piacunkra. Ha a német tőzsdén nézzek egy tavaly év végi analógiát, akkor most egy korrekciónak kéne bekövetkeznie. (Tavaly ez 500 pont esést jelentett ) Ha ez így lesz, akkor csökkenni fognak a hazai blue chipek árfolyamai.

MOL:

Azzal, hogy a 12100 forintos kitörési szint alatt zárt, ismét megnyílt a tér a 11500 forint irányába. Az olajár drasztikus szakadása, a likviditás elapadása miatt, könnyen mélyrepülésbe tudott fordulni a részvény.
Amennyiben a következő napokban az olajárfolyamában jelentős pozitív változás állna be és a MOL árfolyama a 12100 forint fölé kerülne, emelkedés kezdődhet. Az emelkedés során a korábbi vételeket zárnám. 

OTP:

Erősen beszűkült az árfolyama egy háromszög formációba. A kitörést lesz érdemes lekereskedni. Lefelé törés estén támasz a 3850forint, majd a 3750 forint. Ellenállás a 4000 forint. Mivel érdektelenség jellemző a hazai tőzsdén, ezért inkább csökkenést feltételezem.

Richter:

Még mindig kedvező a technikai kép. Arra számítok, hogy a következő napokban az árfolyam ismét nekimegy az 50 napos MA-nak ( 3850 forint), amit remélhetőleg sikerrel átvisz. A kisebb korrekciókat vételre használnám ki. Támasz a 3750 forintnál.

2014. november 23., vasárnap

- Brókerszem 11.24

Az amerikai tőzsdék öt egymás követő héten tudtak emelkedni a kedvező makrogazdasági adatok és az EKB, és a kínai központi banki stimulusai által.
Azonban hétfőn egy kisebb megtorpanásra számítanék, mert a német DAX30-as indexet júliustól vizsgálva egy tetőponthoz ért az árfolyam.
A mai napon elég gyér lesz a makroadat felhozatal, ezért hangulati kereskedés várható.
A hazai piacon a forgalom továbbra is nagyon gyengének mondható. A befektetői érdektelenség jellemző, ezért a külföldi tőzsdék emelkedését nem tudja a hazai tőzsde leképezni.

OTP:
Nyomás alatt van a hazai bankpapír árfolyama a devizahitelek forintosítása miatt. Amíg nem látunk 4ezer forint feletti zárásokat, addig inkább negatív szentiment marad a részvényben. A 3900 forint támasz. A 4000, majd a 4060 ellenállás.

MOL:
Pénteken a hazai olajipari vállalatra vonatkozóan a Barclays elemzést közölt, amiben pesszimisták a jövőt illetően. Azonban fenntartják a korábbi 13 ezer forintos célárát és alulsúlyozási ajánlásukat. Amíg a részvény árfolyama a 12100 forint felett tud tartózkodni, addig bízhatunk a további emelkedésben. A 200 napos MA ellenállás 12450 forintnál. Kisebb csökkenést gondolnék mára.

 Richter:
 A 3700 forintnál a részvény egy bázist épített, amiből felfelé lépett ki. A technikai kép kedvezőnek mondható, mert a 3750 forintos fontos akadályt, sikerrel tudta áttörni. Viszont több jelentősebb ellenállás nehezítheti a további emelkedését. Csökkenő csatornából a 3800 forintnál lépni ki, ebben az esetben a 3850 forint állná a további emelkedés útját. Támasz a 3680 forint körüli korábbi alj. A RUBHUF árfolyama szépen elkezdett emelkedni. Ez kedvez a részvénynek. Ebben az évben a gyógyszeripari vállalat részvényára -14%-ot mutat. Év végéig elvárható lenne, ennek valamekkora ledolgozása.

2014. november 16., vasárnap

- Brókerszem 11.17



Pénteken az amerikai piacok stagnáltak. Az alapanyag szektor viszont több, mint 1 %-ot tudott erősödni. Az elmozdulást támogatta az alapanyag árak megugrása. Az olaj, az arany, az ezüst ára gyorsan reagált a USD hirtelen gyengülésére.
Az EUR/USD is 1,25 fölé mozdult. Amennyiben a következő napokban így marad, akkor EUR short covering alakulhat ki.
A német DAX30-as index beszorul egy szűk sávba. Az elmozdulás iránya még kérdéses, de csökkenésre számítanék, mert napok óta az árfolyam az 50 napos MA alatt tartózkodik.
A mai napon néhány kiemeltebb makroadatra számíthatunk.A világ harmadik legnagyobb gazdaságából, Japánból ma reggel rosszabb GDP adat látott napvilágot. Az elemzők arra számítottak, hogy a második negyedéves csökkenés után a harmadik negyedévben 0,5 százalékos növekedés lesz, ellenben 1.6 %-ot zsugorodott a gazdasága. Így váratlanul recesszióba süllyedt a japán gazdaság. A Nikkei 225 index, majd 3%-ot zuhant a hírre.

Az ázsiai index csökkentek. Az európai határidős indexek alapján negatív nyitásra számíthatunk a BÉT-en, ami egész nap fennmaradhat.

A MOL árfolyamának kedvezhet az olajárban bekövetkező pozitív változás. A MOL iraki partnere a GULF Keystone Petroleum Limited pénteken 18%-ot emelkedett.
Így elvárható lenne, hogy a részvény tartósan eltávolodjon a 12 ezer forintos szinttől. Támasz a 11700 forint. Ellenállás 12200, majd 12500 forint. Emelkedést várok a részvénytől a következő napokban.

Richter:
Jelentős változás nem történik a részvény árfolyamában. Szűk értékek közé szorult az árfolyam a 3700-3750 forintnál. Azt feltételezem, hogy tovább fog csökkenni az árfolyam a 3650 forint irányába.

OTP:
A pénteken megjelenő gyorsjelentését a befektetők negatívan fogadták. Tovább növekedhet a vesztesség a keleti leánybankoknál. Ezt a feltételezést erősítheti az újra kiéleződő Kelet-Ukrajnai konfliktus is.
Korábban az árfolyam, hagyott egy úgynevezett rést 3960-3995 forint között. Amennyiben ez betöltésre kerül, akkor nagy valószínűséggel a 3850 forint irányába fog elmozdulni az árfolyam.
Ellenállás a 4100 forint.
A következő napokban inkább a csökkenésre számítok.

Összefoglalva:
A töretlen emelkedés a világ piacain megtörhet a mai napon. A régóta erősödő dollár gyengülésnek indulhat, a yen viszont erősödhet.

2014. november 9., vasárnap

- Brókerszem 11.10



A múlt hét fontosabb piacmozgató eseménye, az amerikai szenátusi előválasztáson a republikánusok kerültek többségbe. Később további támogatást jelentett a piacok számára az EKB QE program bejelentése, amivel a döntéshozók egységesen értettek egyet. Amennyiben szükségét látja az EKB, piacra fog lépni egy 1000 MRD EUR nagyságú eszközvásárlással, ami kb. 2 évig tarthat. Így havonta több, mint 40 MRD EUR friss tőke érkezne az európai gazdaságokba. Péntekre az európai börzék elfáradtak. A csökkenést az váltotta ki, hogy 32 orosz tank átlépte az Orosz-Ukrán határt.
A mai napon fontosabb makroadat nem várható. Az ázsiai piacok vegyes képet mutatnak. A kínai tőzsde kilőtt, de az európai határidős indexek enyhe pluszban vannak.Így a hazai börze a pénteki záróárak körül nyithat. 

OTP:
Ha technikai szemmel nézem az OTP chartját, akkor az árfolyama tovább csökkenhet 3850 forint irányába.
Azonban a Moody’s negatívról stabilra javította hazánk államadós-osztályzat kilátását.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közlése szerint a devizahitelek átváltása forintra, piaci árfolyamon történik. Ez kedvez a bankoknak.
Támasz 3850-3900 forint, ellenállás 4000 forint. Kisebb emelkedéssel reagálhat a részvény a pozitív hírekre. Viszont nem szabad elfelejteni, hogy a rubel drasztikus leértékelődése nem kedvez az OTP leányvállalatának. 

Hasonlóképpen a Richternek sem jó a gyenge rubel, ami hatással volt a negyedéves gyorsjelentésére is. Viszont a részvény árfolyamában nem történt drasztikus leértékelődés. A 3700 forint stabil támasznak tűnik és jó úton halad a Cariprasin bevezetése az amerikai piacra. Valószínű ez lehet az oka annak, hogy nem esett jelentősen a részvény.
A 3850 forint ellenállás, támasz 3700 forint.
A 3600 forintnál vásárolnám a részvényt.

MOL:
Hiába a kedvező gyorsjelentés, nem volt átütő erő a részvényben. Sajnos ez az érdektelenség tapasztalható szinte minden hazai részvényben.
A 11400 forint támasz, a 11850-900 forint ellenállás.
Továbbra is sávkereskedésre számítok.

2014. november 2., vasárnap

- Brókerszem 11.03


Korábban a német DAX30-as index egy úgynevezett fej-váll formációból tört le, aminek a nyakvonala 8900 pontnál volt található. A BUX indexnél szintén hasonló  formáció alakult ki, aminek a letörési értéke a 17600 ponthoz köthető.  Amíg a német index jóval magasabbra tudott emelkedni a letörési szinttől, addig a BUX ezt nem tudta áttörni. Szerintem ez egy ideig, így is fog maradni.

A külföldi piacokon történt nagy ralli után, egy megtorpanásra számítanék a mai napon. A
Standard & Poor 500-as index határidős index 0.1%-ban tartózkodik jelenleg. Az ázsiai benchmark részvény index 0.5 százalékos csökkenést mutat.
A japán tőzsde ma zárva tart. Fontosabb feldolgozóipari adatokra lehet ma számítani.

Az OTP  továbbra is a 4100 forintos technikai ellenállással küzd. Ha sikerülne átlépni ezen a szinten, akkor a 4170 forint várja masszív ellenállásként. Támasz marad a 3900 forint. Kisebb csökkenésre számítok a mai napon.

Richter:
Egy kisebb pozitív fordulat alakult ki az elmúlt napokban, viszont  forgalommal  nem volt megtámogatva.  Az emelkedést a rubel erősödése is segítette. A gyorsjelentésig a befektetők inkább ki fognak várni a további vételekkel. A 3850 forint ellenállás, míg a 3650 forint támasz.

MOL:
A 11800-900 forintos ellenállási zónát kéne átlépnie, hogy a soron következő 12200 forintos ellenállásig tudjon emelkedni. Talán a hamarosan megjelenő vállalati gyorsjelentés hoz majd fordulatot. Támasz a 11400-500 forint közötti érték.

Mtelekom:
Jelentős hangulatváltás következett be a részvénynél. A befektetőket megnyugtatta, hogy az internetadó a jelenlegi formájában nem lesz bevezetve. Amennyiben a 337 forintos 200 napos MA felett tud maradni, akkor folytatódhat az emelkedés a 350 forint közelébe.

Érdemes odafigyelni a német tőzsdén a BMW részvényre. Technikailag nézve egy fordított fej-váll alakzatból tört ki 84,6 EUR-nál.  November 4-én teszi közzé a gyorsjelentését. Amennyiben kedvező számokat fog közölni, akkor a következő ellenállási érték a 90-91 EUR lesz.
A szektortársa VW jó számokkal drukkolt elő…