Első körben:
2009.07. 25
http://www.origo.hu/nagyvilag/20090721-barack-obama-es-az-amerikai-egeszsegugyi-reform.html
Fontos elemek:
"Olyan reformot hajtunk végre, amely csökkenti a költségeket, választási lehetőséget ad, és olyan (egészségügyi) lefedettséget biztosít, amire minden amerikai számíthat. És ezt idén megcsináljuk..." mondta Obama
" Látszólag könnyű dolga lenne, hiszen saját pártja elegendő taggal rendelkezik mind a szenátusban, mind a kongresszusban ahhoz, hogy elfogadják a reformjavaslatokat "
" A reform fő célja ezért kettős, ugyanakkor a két fő cél ellentmond egymásnak: mindenki számára elérhetővé kívánja tenni az elnök - ami szükségszerűen többe kerül majd - ugyanakkor csökkenteni akarja a költségeket. "
" Wall Street Journal szerint a demokraták közül többen azért ellenkeznek, mert attól tartanak, hogy a pótadók miatt megbüntetik őket a szavazók a jövő évi választásokon (az USA-ban kétévente választanak képviselőket, és a szenátusi helyek egyharmadáról is szavaznak). "
" figyelmeztet a kongresszusi költségvetési iroda. Már most az egész amerikai gazdasági termelés 18 százalékát költik rá évente"
" Úgy becsülik, hogy ennek a rendszernek a megteremtése legalább ezermilliárd dollárral (190 000 milliárd forint) emeli majd a költségeket a következő tíz évben. Ezt eredetileg a rászorulók számára fenntartott állami egészségügyi programok költségcsökkentésével, orvosi, kórházi, gyógyszeripari megvonásokkal, a Bush-kormány gazdagok számára biztosított adókedvezményeinek megnyirbálásával akarták előteremteni.
Csakhogy kiderült, ez nem lesz elég. Ezért már azt fontolgatják, hogy tehetősekre kivetett pótadóval, esetleg a munkáltatók által jelenleg adókedvezményesen nyújtható juttatások megadóztatásával teremtik elő a pénzt. "
Második kör :
http://www.origo.hu/nagyvilag/20091224-egyesult-allamok-megszavazta-a-szenatus-az-egeszsegugyi-reformot.html
2009 december 24-én a szenátus elfogadta az egsézségügyi reformot.
" Az elnök belpolitikai programja szempontjából meghatározó egészségügyi csomag további 36 millió amerikaira terjesztené ki a betegbiztosítást, amely a következő években a tervek szerint már a lakosság 96 százalékának nyújtana ellátást. Az összesen 871 milliárd dollár értékű reform az elmúlt évtizedek legnagyobb változását jelenti az amerikai egészségügyi politikában. "
" Jelenleg az Egyesült Államok mintegy 300 milliós népességéből 46 millióan nem rendelkeznek biztosítással, így nem jutnak megfelelő ellátáshoz sem. További 25 millió ember pedig alulbiztosított. "
871 milliárd dollár értékű reform ???
Az rendben van, hogy választási ígéretet teljesített, de ilyen makrogazdasági környezetben??
Még egy link, ami úgy gondolom, hogy idevágó lehet :
http://www.origo.hu/uzletinegyed/hirek/20091224-az-amerikai-szenatus-megemelte-a-kiadasokra-vonatkozo-korlatot.html
" Az amerikai szenátus csütörtökön 290 milliárd dollárral 12,394 billió dollárra emelte a szövetségi közadósság korlátját. A testület republikánus párti kisebbsége a javaslat ellen szavazott, mondván, az Obama-kormány meggondolatlanul túl sokat költ a gazdaság támogatására. "
" Az IMF szerint az ország GDP-hez mért deficitje az idén 12 százalék felett lesz "
Vélemény : valószínűsítem azt, hogy Usa kötvénykibocsátása nem ért véget. Jövő évben lejáró állampapírokat, vissza kell tudni vásárolni az államnak. Ezt ha adóemeléssel és fiskális megszorításokkal nem tudja kitermelni, márpedig nem fogja tudni, abban az esetben ismét állampapírokat kell kibocsátania. Ez elindíthat egy kötvény spirált. Nem akarok riogatni, de a hitelspirál után, egy újfajta kifejezéssel kell megismerkednünk?
Remélem nem így lesz.
Tartom magam ahhoz a felfogáshoz, hogy a folyamatos kibocsátás dollárgyengüléshez vezet. Ezt, az amerikai pénzügyi kormányzat okosan meglovagolva, kihasználja a külföldi befektetők kényszeredett vásárlását.
Feltételezem azt, hogy amikor fizetni kell USA-nak, gyenge dollár mellett fogja megtenni.
Ezzel fog tudni kilábalni a magas államadósságból.
Quaestor által közölt információk : ( 2009 decemberi Navigátor kiadványból )
" Az államadósság problémája az Egyesült Államokban, Európában
és Japánban is elôtérben kerülhet a jövô évben. Az IMF és az
Európai Bizottság is figyelmeztetett a kiadáscsökkentések és az
adóemelések szükségességére szerte a fejlett piacokon a deficit
kordában tartása érdekében. A felfutó hiányszinten az emelkedô
egészségügyi és szociális kiadások csak ronthatnak, ha a fenntarthatóság
érdekében nem hoznak további intézkedéseket. Ezen felül
a hiányszintek a gazdasági növekedés útjába is akadályt gördíthetnek.
Jövôre magasabb kötvénykibocsátás várható világszerte,
a becslések szerint az Egyesült Államokban a következô három
évben 2000 milliárd dollár feletti, az eurozónában 1500 milliárd
euró (1500 milliárd dollár) kibocsátás várható, utóbbi 100 milliárd
euróval haladja meg az idei, és 400 milliárddal a tavalyi kibocsátást.
A japán kormány is rekord szintû, 149,2 milliárd jen (1658 milliárd
dollár) kötvénykibocsátásról dönthet a 2010 márciusával végzôdô
fiskális évben, itt 8,2%-os a növekedés. "
Héten megjelenő makroadat : olvastam egy blogot. Elgondolkodtató volt. Remélem a blogtulajdonos nem veszi rossz néven, ha belinkelem az őáltala írottakat.
http://tozsde.blogspot.com/
" A használt lakások értékesítése novemberben 6,54 millió lakóingatlant tett ki, ugyanez a szám tavaly novemberben 4,54 millió volt, ami testvérek között is 44%-os emelkedés. Erre csúnyán be lehet longozódni, ha nem nézünk a számok mögé.
Az értékesítések 51%-át az első lakásvásárlók adták a már ismert adókedvezmények miatt és érdemes azt is megjegyezni, hogy a lakásárak tovább csökkentek (4,3%). Egy szó, mint száz ez nem egy egészséges ingatlanpiaci növekedést tükröző adat volt, sokkal inkább a stimulus miatti hirtelen megugrást, plusz a továbbra is pesszimista hangulatot lehetett kiolvasni a számokból.
Ugorjunk az ismét felülvizsgált GDP adatra ... az első olvasat 3,5 volt, majd ezt hozták le 2,8-ra és ebből maradt ( írd és mond ) 2,2%!!!
Jövőre kiderül majd az is, hogy tulajdonképpen az előjel sem stimmelt:) ... és ezekre az adatokra veszik meg folyamatosan a piacot, "
Saját vélemény : természetes, hogy a hitelválságban az ingatlanok értéke leértékelődik.
Ezt a helyzetet, persze, hogy az okosabbak vásárlásokra használják ki. Illetve amit fontos még megemlíteni : az állami ösztönzök, támogatások jótékony hatással bírtak. Nem azért, hogy a gazdaságot beindítsák?
Vélemény - ellenvélemény. Ki, milyen szemüvegen keresztül szeretne látni.
GDP: 3,5 % és végül 2,2 % lett. ( kicsit lejjebb találod hozzá a pontos infot ! )
Még mindig jobb mint a hazai mínusz előjelű.
" Magyarország bruttó hazai terméke 2009 III. negyedévében 7,1%-kal csökkent (a naptári hatás kiszűrésével és kiszűrése nélkül egyaránt) az előző év azonos időszakához képest. A szezonálisan kiigazított
adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest 1,8%-kal csökkent.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint az Európai Unió gazdasága 2009 III. negyedévében a magyar gazdaságnál
kisebb mértékben, 4,3%-kal esett vissza. A rendelkezésre álló adatok alapján 16 tagállamban a
hazainál kisebb, míg Észtországban, Litvániában és Szlovéniában nagyobb csökkenést regisztráltak. " - (KSH adatai alapján )
http://portal.ksh.hu/pls/ksh/docs/hun/xftp/gyor/gdn/gdn20909.pdf
USA GDP:
http://profitline.hu/hircentrum/hir/154025/Gyenge-III.-negyedevi-USA-GDP---a-piacok-megis-emelkednek
"A napokban megkérdezett szakértők azzal számolnak, hogy jövőre 2,8 százalékkal nő az amerikai bruttó hazai termék. A folyó negyedévre 3 százalékos, 2010 első negyedére 2,7 százalékos éves szintű GDP-növekedést várnak. "
További véleményem az adatok tükrében, hogy a részvénypiac 2010 1/4 évben tovább fog emelkedni, mert a kormányzati pénzek továbbra is jelen lesznek a vállalati könyvekben.
December 25-ei bejegyzéseimbe írtam ,hogy USA gyj-kre fog beindulni. Hát megelőlegezte.
S&P 1126 ponton zárt. Új éves csúcs !!!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése